„Общински преглед на художествената самодейност“ Раздел I – Български фолклор 2018 г.

 

            На 12.05.2018 г. в НЧ „ Христо Ботев – 1940 г.“ гр. Главиница се проведе  „Общински преглед на художествената самодейност“ Раздел I – Български фолклор.

a1

Целта на прегледа е да се съхрани и предаде магията на българския фолклор- с песни, танци и обичаи, вплитали се в едно, предавали се от поколение на поколение и са останали живи и до днес в паметта на българския народ. На прегледа участваха 390 самодейци на възраст от 5 до 85 годишни от 20 народни читалища при Община Главиница. За втора поредна година общината връчи статуетка и грамота за „Най-малък самодеец“ - Хаял Орхан на 5 г. при НЧ „Св. Св. Кирил и Методий - 1942 г.“ с. Коларово и “Най-възрастен самодеец“ - Мита Димова на 85 г. при НЧ „Освобождение – 1940 г.“ с. Сокол.

Прегледа имаше състезателен характер. Участниците се състезаваха в 4 жанра- вокални групи, народни танци, индивидуални изпълнения и обичаи. Самодейците бяха оценявани от жури в състав:

  1. Росен Богданов – председател на федерацията на българските фолклорни групи и генерален секретар на IGF;
  2. Веска Чернева- музикант, фолклорист;
  3. Мюмюне Хаккъ – началник отдел „Хуманитарни дейност“

Журито номинира и награди следните участници:

  1. I. Класиране:

Вокална

група

Класиране

Група / Народно читалище

Сума

1.

I място

 ЖФГ „Славей“/НЧ „Христо Ботев-1940 г.“ Главиница

150 лв.

   

2.

II място

Формация „Младостта е в сърцата ни“

НЧ „Христо Ботев-1901 г.“ Зафирово

100 лв.

ЖФГ „Иглика“

НЧ „Христо Ботев-1940 г.“ Главиница

100 лв.

3.

III място

 ВГ „Росна китка“

НЧ „Христо Ботев-1945 г.“ с. Дичево

50 лв.

Хор за обработени песни
НЧ „Освобождение-1940 г.“ с. Сокол

50 лв.

Народни

танци

Класиране

Група / Народно читалище

Сума

1.

I място

 Детски танцов състав
НЧ „Христо Ботев-1940 г.“ Главиница

150лв.

Танцова формация „Пъстра китка“

НЧ „Христо Ботев-1901 г.“ Зафирово

150 лв.

2.

II място

 Танцова група „Пъстра китка“

НЧ „Зора-1954 г.“ с. Листец

100 лв.

Група за автентични народни танци

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1942 г.“ с. Коларово

100 лв.

3.

III място

 Танцов състав

НЧ „Светлина-1968 г.“ с. Вълкан

50 лв.

Танцов състав за автентични танци

НЧ „Освобождение-1940 г.“ с. Сокол

50 лв.

Индивидуално

изпълнение

Класиране

Група / Народно читалище

Сума

1.

I място

 Атанаска Добрева

НЧ „Йордан Йовков-1946“ с. Малък Преславец

40 лв.

2.

   

II място

Деница Николова

НЧ „Христо Ботев-1940 г.“  гр. Главиница

30 лв.

3.

 

III място

 Сезгин Нуридин

НЧ „Пеньо Пенев-1959 г.“ с. Ножарево

    20 лв.

Вид награда

Група / Народно читалище

Сума

 

Специална награда

Вокална група „Мъжка песен“

НЧ „Христо Ботев-1940 г.“  гр. Главиница

120 лв.

 

Поощрителна награда

Детско-юношески танцов състав „Караджовчета“

НЧ „Просвета-1940 г.“ с. Стефан Караджа

30 лв.

 

Поощрителна награда

Група за автентични танци „ Танцуващи лилии“

НЧ „Йордан Йовков-1946 г.“ с. Малък Преславец

30 лв.

 

Поощрителна награда

Фолклорна група „Богданка“

НЧ „Отец Паисий-1948 г.“ с. Богданци

30 лв.

 

Поощрителна награда

Детска фолклорна група „Коларовче“

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1942 г.“ с. Коларово

30 лв.

 

Поощрителна награда

Детска група „Богданче“

НЧ „Отец Паисий-1948 г.“ с. Богданци

30 лв.

 

Поощрителна награда

Вокална група „Детелини“

НЧ „Светлина-1943 г.“ с. Калугерене

30 лв.

 

Поощрителна награда

Еленка Неделчева

НЧ „Йордан Йовков-1946 г.“ с. Малък Преславец

10 лв.

 

Поощрителна награда

Йозджан Неджми

НЧ „Отец Паисий-1948 г.“ с. Богданци

10 лв.

Класираните по жанрове получиха грамоти, статуетки и парични награди.

Общия награден фонд беше 1460 лева.

Грамоти за участие и достойно представяне получиха всички читалища, участващи в „Общински преглед на художествената самодейност“ Раздел I - Български фолклор, които съхраняват и популяризират ценното фолклорно богатство, стимулирайки неговото развитие в днешни дни.

 01

 02

03

04

05\

06 1

06 2

07

08

09

10

11

12

13

14

a2

a3

a4

a5

a6

a7

a8

a9

a10

 

Печат

Полезна информация

ОБРАЗОВАНИЕ

ТУРИЗЪМ

  • Забележителности
  • Места за настаняване и хранене
  • Програма за развитие на Туризма

ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ

Адрес

Данни за контакт

Карта на Община Главиница

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

Адрес

Данни за контакт